Share

Az érzelmi evés csapdájában: Stratégiák a tudatosabb étkezésért

Írta: Mónika · 2024.03.11.

Sokan tapasztaljuk életünk során, hogy bizonyos érzelmek – legyen az stressz, szomorúság, unalom vagy akár öröm – hatására az ételhez nyúlunk, anélkül, hogy valódi fizikai éhséget éreznénk. Ez a jelenség, az érzelmi evés, egy összetett probléma, amely rövid távon vigaszt nyújthat, hosszú távon azonban negatívan befolyásolhatja fizikai és mentális egészségünket, valamint önértékelésünket. Az étel ilyenkor nem csupán táplálékforrásként funkcionál, hanem egyfajta érzelemszabályozó eszközzé válik, amely ideiglenesen eltereli a figyelmet a kellemetlen érzésekről, vagy éppen fokozza a pozitívakat. Fontos felismerni, hogy ez a viselkedésminta egy tanult mechanizmus, és mint ilyen, tudatos erőfeszítéssel és megfelelő stratégiákkal átalakítható, helyet adva egy egészségesebb és kiegyensúlyozottabb étkezési szokásrendszernek. A cél nem az önsanyargatás vagy a kedvenc ételekről való lemondás, hanem az ételhez fűződő kapcsolatunk tudatosítása és az érzelmekkel való megküzdés új, konstruktívabb módjainak elsajátítása.

Az érzelmi evés természetrajza

Az érzelmi evés gyökerei gyakran mélyen, akár a gyermekkorban keresendők, amikor az ételt jutalmazásként vagy vigasztalásként használták a környezetünkben. Megtanulhattuk, hogy egy szelet sütemény vagy egy adag fagylalt átmenetileg enyhítheti a szomorúságot vagy a csalódottságot. Felnőttként ezek a minták tudattalanul is tovább élhetnek bennünk, és stresszes helyzetekben, érzelmi megterhelés idején automatikusan aktiválódhatnak. Az érzelmi evés hátterében álló érzelmek skálája rendkívül széles: a negatív érzések, mint a harag, a félelem, a magány, a bűntudat vagy a szorongás gyakran váltanak ki evési késztetést, de meglepő módon a pozitív érzelmek, például az öröm vagy az ünneplés is vezethetnek túlevéshez, amikor az étel az öröm fokozásának eszközeként jelenik meg.

Fontos megkülönböztetni az érzelmi éhséget a fizikai éhségtől. Míg a fizikai éhség fokozatosan alakul ki, testi jelekkel (korgó gyomor, energiahiány) jár, és bármilyen étel elfogadására nyitottá tesz, addig az érzelmi éhség hirtelen tör ránk, gyakran specifikus, általában magas cukor- vagy zsírtartalmú ételek iránti sóvárgással párosul. Az érzelmi evés során az étel elfogyasztása után gyakran bűntudat, szégyenérzet vagy megbánás jelentkezik, míg a fizikai éhség csillapítása elégedettséggel tölt el. Ezen különbségek felismerése az első lépés a tudatosabb étkezés felé vezető úton, hiszen segít azonosítani azokat a pillanatokat, amikor nem a testünk, hanem az érzelmeink „kérnek” enni.

Az érzelmi evés egy ördögi kört hozhat létre. A kellemetlen érzelem evéshez vezet, ami átmeneti megkönnyebbülést nyújt, de ezt hamarosan követi a bűntudat és az önkritika az elfogyasztott étel mennyisége vagy minősége miatt. Ezek a negatív érzések tovább erősíthetik az eredeti problémát, és újabb érzelmi evési rohamhoz vezethetnek. Ez a ciklus jelentősen ronthatja az életminőséget, hozzájárulhat súlyproblémák kialakulásához, és negatívan befolyásolhatja az általános egészségi állapotot, növelve például a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.

A modern társadalom stresszes életmódja és a folyamatosan elérhető, csábító élelmiszerkínálat szintén kedvez az érzelmi evés elterjedésének. A munkahelyi nyomás, a magánéleti problémák, a szociális elvárások mind olyan tényezők, amelyek fokozhatják az érzelmi megterhelést, és az ételt könnyen elérhető „stresszoldóként” tüntethetik fel. Az élelmiszeripar marketingstratégiái gyakran célozzák meg az érzelmeinket, összekapcsolva bizonyos termékeket a boldogsággal, a kényelemmel vagy a jutalommal, ami tovább nehezíti az érzelmi alapú étkezési késztetéseknek való ellenállást.

A tudatosság ereje az étkezésben

A tudatos étkezés, más néven mindful eating, egy olyan szemléletmód és gyakorlat, amely az éberség (mindfulness) alapelveire épül. Lényege, hogy teljes figyelmünket az étkezés folyamatára irányítjuk, ítélkezésmentesen megfigyelve az étel ízét, illatát, állagát, valamint a testünk jelzéseit, mint az éhség és a jóllakottság érzetét. Ez a megközelítés segít megszakítani az automatikus, érzelmek által vezérelt evési mintákat, és lehetővé teszi, hogy valóban tudatában legyünk annak, mit, mikor és miért eszünk. A tudatos étkezés nem diétát jelent, hanem egy mélyebb kapcsolat kialakítását az étellel és saját testünkkel.

A tudatos étkezés gyakorlása során megtanuljuk lelassítani az evés tempóját. Ahelyett, hogy gyorsan, szinte észrevétlenül elfogyasztanánk az ételt, időt szánunk minden egyes falatra. Megrágjuk alaposan, kiélvezzük az ízeket, és figyelünk arra, hogyan reagál a testünk. Ez a lassítás nemcsak az emésztésnek tesz jót, hanem több időt ad az agyunknak arra, hogy feldolgozza a jóllakottság jeleit, így elkerülhetjük a túlevést. A tudatos jelenlét segít abban is, hogy felismerjük azokat a külső és belső ingereket, amelyek korábban automatikus evési reakciókat váltottak ki.

Az étkezések közbeni zavaró tényezők kiiktatása szintén kulcsfontosságú eleme a tudatos étkezésnek. Ez azt jelenti, hogy evés közben kerüljük a televíziózást, a számítógépezést, az okostelefon használatát vagy az olvasást. Ha teljes figyelmünkkel az ételre és az étkezés élményére koncentrálunk, sokkal jobban érzékeljük testünk jelzéseit, és nagyobb valószínűséggel hagyjuk abba az evést, amikor jóllaktunk, nem pedig akkor, amikor a tányér kiürült vagy a műsor véget ért. Az étkezés így egy valódi, élvezetes rituálévá válhat ahelyett, hogy csupán egy mechanikus cselekvés lenne.

A tudatos étkezés magában foglalja az ételekkel kapcsolatos gondolataink és érzelmeink megfigyelését is, anélkül, hogy azok csapdájába esnénk. Tudatosítjuk, ha egy adott étel iránti vágyunk érzelmi alapú, és döntést hozhatunk arról, hogy engedünk-e neki, vagy más módon kezeljük az adott érzelmet. Ez a fajta önreflexió segít abban, hogy ne ítélkezzünk magunk felett, ha esetleg „hibázunk”, hanem tanuljunk a tapasztalatokból, és tovább haladjunk a tudatosabb étkezési szokások kialakításának útján. A cél egy rugalmas, kiegyensúlyozott és örömteli kapcsolat kialakítása az étellel.

Az érzelmi éhség felismerésének művészete

Az érzelmi és a fizikai éhség közötti különbségtétel elsajátítása alapvető fontosságú az érzelmi evés leküzdésében. A fizikai éhség általában fokozatosan jelenik meg, és testi tünetek kísérik, mint például a gyomorkorgás, enyhe fejfájás, koncentrációs nehézségek vagy ingerlékenység. Ilyenkor a testünk jelzi, hogy energiára van szüksége a megfelelő működéshez, és szinte bármilyen táplálék elfogadása kielégülést nyújt. A fizikai éhség türelmes, várhat, és az evés után elégedettségérzetet eredményez, bűntudat nélkül.

Ezzel szemben az érzelmi éhség gyakran hirtelen, szinte rohamszerűen tör ránk. Intenzív és sürgető érzés, amely általában egy konkrét ételre, legtöbbször magas kalóriatartalmú, úgynevezett „komfortételekre” (csokoládé, chips, fagylalt) irányul. Az érzelmi evés során az étel elfogyasztása nem a gyomorban, hanem inkább a fejben, az elmében okoz átmeneti megkönnyebbülést. Jellemző, hogy az érzelmi éhség akkor is fennmarad, ha már fizikailag jóllaktunk, és gyakran túlevéshez vezet, amit később megbánás és negatív önértékelés követ.

Egy hasznos technika az éhség típusának azonosítására az „éhségskála” alkalmazása. Képzeljünk el egy 1-től 10-ig terjedő skálát, ahol az 1 a kínzó éhséget, a 10 pedig a kellemetlen teltségérzetet jelenti. Ideális esetben akkor kezdünk el enni, amikor az éhségünk a 3-4-es szinten van, és akkor fejezzük be, amikor kellemesen jóllakottak vagyunk, körülbelül a 6-7-es szinten. Mielőtt ennénk, álljunk meg egy pillanatra, és értékeljük éhségünket ezen a skálán. Ha az éhségérzet hirtelen jelentkezik, és inkább egy adott étel iránti sóvárgásként jelenik meg, miközben testileg nem érezzük magunkat kifejezetten éhesnek, jó eséllyel érzelmi éhséggel van dolgunk.

Az étkezési napló vezetése szintén sokat segíthet az érzelmi evési minták felismerésében. Jegyezzük fel nemcsak azt, hogy mit és mikor eszünk, hanem azt is, hogy milyen érzelmeket éltünk át evés előtt, közben és után. Milyen helyzetben voltunk? Kivel voltunk? Mennyire voltunk éhesek fizikailag? Ez a fajta önmonitorozás rávilágíthat azokra a kiváltó okokra és érzelmi állapotokra, amelyek hajlamosítanak az érzelmi evésre, és segít tudatosabb döntéseket hozni a jövőben.

Stratégiák az érzelmek konstruktív kezelésére

Az érzelmi evés hátterében meghúzódó érzelmekkel való megküzdés kulcsfontosságú a tartós változás eléréséhez. Ha az étel az elsődleges eszközünk a stressz, a szomorúság vagy az unalom kezelésére, akkor új, egészségesebb megküzdési stratégiákat kell elsajátítanunk. Az első lépés az érzelmek tudatosítása és elfogadása. Ahelyett, hogy elnyomnánk vagy figyelmen kívül hagynánk őket, próbáljuk megnevezni, mit érzünk, és engedjük meg magunknak, hogy átéljük ezeket az érzéseket anélkül, hogy azonnal az ételhez nyúlnánk.

Számos alternatív módszer létezik az érzelmek kezelésére, amelyek nem járnak ételfogyasztással. Ilyen lehet például a testmozgás, amely endorfinokat szabadít fel, javítva a hangulatot és csökkentve a stresszt. Egy séta a természetben, jóga, tánc vagy bármilyen más, számunkra kellemes mozgásforma hatékonyan segíthet elterelni a figyelmet az evésről és csökkenteni az érzelmi feszültséget. A relaxációs technikák, mint a mélylégzés, a progresszív izomrelaxáció vagy a meditáció szintén hasznos eszközök lehetnek a stresszoldásban és az érzelmi egyensúly helyreállításában.

A szociális támogatás és a kapcsolatok ápolása szintén fontos szerepet játszik az érzelmi jóllétben. Ha magányosnak, szomorúnak vagy stresszesnek érezzük magunkat, forduljunk egy bizalmas baráthoz, családtaghoz, vagy akár egy támogató csoporthoz. A beszélgetés, az érzéseink megosztása segíthet feldolgozni a nehézségeket, és csökkentheti az érzelmi evés iránti késztetést. Olyan tevékenységek keresése, amelyek örömet okoznak és feltöltenek, szintén hozzájárulhatnak ahhoz, hogy ne az ételben keressük a vigaszt vagy a szórakozást.

Fontos türelmesnek lenni önmagunkkal, és elfogadni, hogy a változás időt és erőfeszítést igényel. Lesznek könnyebb és nehezebb napok, és előfordulhat, hogy időnként visszaesünk a régi mintákba. Ilyenkor ne ostorozzuk magunkat, hanem tekintsünk rá tanulási lehetőségként. Vizsgáljuk meg, mi vezetett a visszaeséshez, és hogyan tudnánk legközelebb másképp reagálni hasonló helyzetben. A cél nem a tökéletesség, hanem a folyamatos fejlődés és egy egészségesebb, tudatosabb kapcsolat kialakítása önmagunkkal és az étellel.

A tudatos bevásárlás és ételkészítés szerepe

A tudatosabb étkezés már a bevásárlásnál elkezdődik. Ha körültekintően tervezzük meg, milyen élelmiszereket vásárolunk, és milyen alapanyagokból főzünk, jelentősen csökkenthetjük az érzelmi evés kísértését. Készítsünk bevásárlólistát, mielőtt boltba megyünk, és tartsuk magunkat hozzá. Lehetőleg ne vásároljunk éhesen, mert ilyenkor hajlamosabbak vagyunk impulzív döntéseket hozni, és több egészségtelen, feldolgozott élelmiszert a kosarunkba tenni. Koncentráljunk a teljes értékű, tápanyagdús élelmiszerekre, mint a friss zöldségek, gyümölcsök, sovány fehérjék és teljes kiőrlésű gabonafélék.

Az otthoni ételkészítés szintén fontos lépés a tudatos étkezés felé. Amikor magunk készítjük el az ételeinket, teljes kontrollunk van az összetevők minősége és mennyisége felett. Kísérletezzünk új receptekkel, használjunk friss fűszereket, és tegyük az ételkészítést egy élvezetes, kreatív folyamattá. Vonjuk be családtagjainkat is a főzésbe, így az étkezés egy közös, örömteli programmá válhat. Ha előre elkészítünk néhány adag egészséges ételt a hétre, kisebb eséllyel nyúlunk majd feldolgozott gyorsételekhez, amikor elfoglaltak vagy stresszesek vagyunk.

Tartsunk otthon egészséges alternatívákat azokra az esetekre, amikor ránk tör az édesség vagy a sós rágcsálnivalók iránti vágy. Például chips helyett készíthetünk zöldségchipset, cukros üdítők helyett ízesíthetjük a vizet gyümölcsökkel vagy gyógynövényekkel, a csokoládé helyett pedig választhatunk egy kis adag étcsokoládét vagy gyümölcsöt. Fontos, hogy ezek az egészségesebb opciók könnyen elérhetőek legyenek, így amikor az érzelmi éhség jelentkezik, nagyobb eséllyel választjuk ezeket a kevésbé egészségtelen, de mégis kielégítő alternatívákat.

Az étkezési környezet tudatos alakítása is hozzájárulhat a jobb étkezési szokásokhoz. Terítsünk meg szépen, használjunk kisebb tányérokat, és együnk nyugodt körülmények között, zavaró tényezőktől mentesen. Figyeljünk az adagok méretére, és ne érezzük kötelességünknek, hogy mindent megegyünk, ami a tányérunkon van, ha már jóllaktunk. Az ételmaradékot eltehetjük későbbre. Ezek az apró változtatások segíthetnek abban, hogy az étkezés valóban a táplálkozásról és az élvezetről szóljon, ne pedig az érzelmek elfojtásáról.

A testmozgás és az érzelmi egyensúly kapcsolata

A rendszeres testmozgás az egyik leghatékonyabb eszköz az érzelmi evés elleni küzdelemben, mivel közvetlen és közvetett módon is pozitívan befolyásolja érzelmi állapotunkat és étkezési szokásainkat. A fizikai aktivitás során a szervezetünk endorfinokat termel, amelyek természetes hangulatjavítóként funkcionálnak, csökkentik a stresszt, a szorongást és a depresszió tüneteit. Egy kiadós edzés vagy akár egy frissítő séta után gyakran érezhetjük magunkat energikusabbnak, nyugodtabbnak és pozitívabbnak, ami csökkenti az érzelmi alapú evési késztetéseket.

A mozgás nemcsak a negatív érzelmek kezelésében segít, hanem javítja a testképet és az önbizalmat is. Ahogy erősebbnek, fittebbnek érezzük magunkat, és látjuk testünk pozitív változásait, úgy nő az önmagunk iránti megbecsülésünk. Ez a pozitív önértékelés hozzájárulhat ahhoz, hogy kevésbé folyamodjunk az ételhez vigaszként vagy jutalomként, és motiváltabbak legyünk az egészséges életmód fenntartására. A testmozgás tehát egyfajta pozitív spirált indíthat el, ahol a fizikai aktivitás öröme és eredményei tovább erősítik a tudatos döntéseket az étkezés terén is.

Fontos, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amelyet valóban élvezünk, és amely illeszkedik az életmódunkhoz és edzettségi szintünkhöz. Nem kell mindenkinek maratont futnia vagy órákat töltenie az edzőteremben. Lehet ez tánc, úszás, kerékpározás, jóga, túrázás a természetben, vagy akár intenzív kertészkedés. A lényeg a rendszeresség és az öröm, amit a mozgás nyújt. Ha a testmozgás nem egy kötelező nyűg, hanem egy várt és élvezetes tevékenység, sokkal nagyobb eséllyel válik hosszú távú szokássá.

A testmozgás segíthet abban is, hogy jobban kapcsolódjunk a testünkhöz és annak jelzéseihez. Ahogy figyelünk testünk reakcióira edzés közben – a légzésünkre, a pulzusunkra, az izmaink munkájára –, úgy válunk érzékenyebbé a fizikai éhség és jóllakottság jeleire is. Ez a fajta testtudatosság elengedhetetlen a tudatos étkezés gyakorlásához és az érzelmi evés csapdájának elkerüléséhez. A mozgás tehát nemcsak kalóriákat éget, hanem segít egy harmonikusabb kapcsolatot kialakítani testünkkel és lelkünkkel.

Az alvásminőség és az étvágy szabályozása

Az alvás minősége és mennyisége alapvetően befolyásolja hormonális egyensúlyunkat, ezen keresztül pedig étvágyunkat és ételválasztásainkat is. A krónikus alváshiány felboríthatja az éhségérzetet és a jóllakottságot szabályozó hormonok, a ghrelin és a leptin termelődését. A ghrelin, az „éhséghormon” szintje megemelkedik, míg a leptin, a „jóllakottsághormon” szintje csökken, ami fokozott éhségérzethez és csökkent teltségérzethez vezet. Ez a hormonális változás gyakran eredményez sóvárgást a magas kalória-, cukor- és zsírtartalmú ételek iránt, amelyek gyors energiát biztosítanak a fáradt szervezetnek.

Az alváshiány emellett növeli a kortizol, a stresszhormon szintjét is. A magasabb kortizolszint nemcsak a zsírraktározást segíti elő, különösen a hasi tájékon, hanem fokozhatja az érzelmi evés iránti hajlamot is, mivel a stressz és a fáradtság csökkenti az önkontrollt és az impulzusoknak való ellenállás képességét. Egy kialvatlan nap után sokkal nehezebb lehet nemet mondani egy csábító süteményre vagy egy adag vigasztaló ételre, még akkor is, ha tudjuk, hogy nem fizikailag vagyunk éhesek.

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás tehát elengedhetetlen az egészséges testsúly fenntartásához és az érzelmi evés megelőzéséhez. Törekedjünk arra, hogy minden éjjel 7-9 órát aludjunk, és alakítsunk ki egy rendszeres alvási rutint. Feküdjünk le és keljünk fel minden nap körülbelül ugyanabban az időben, még hétvégén is. Teremtsünk nyugodt, sötét és hűvös alvási környezetet, és kerüljük a koffein- és alkoholfogyasztást, valamint a nehéz ételek fogyasztását lefekvés előtt.

Ha alvási nehézségekkel küzdünk, érdemes kipróbálni különböző relaxációs technikákat lefekvés előtt, mint például a meleg fürdő, a nyugtató zene hallgatása, olvasás vagy meditáció. A képernyők (telefon, tablet, számítógép, TV) kék fénye gátolhatja a melatonin, az alvást segítő hormon termelődését, ezért lefekvés előtt legalább egy órával kerüljük ezek használatát. A pihentető alvás nemcsak energikusabbá tesz, hanem segít stabilizálni hangulatunkat és hormonháztartásunkat, ezáltal csökkentve az érzelmi evés kockázatát.

Mikor forduljunk szakemberhez?

Bár sokan képesek önállóan, tudatos erőfeszítéssel és a megfelelő stratégiák alkalmazásával úrrá lenni az érzelmi evésen, vannak esetek, amikor szakember segítsége nélkülözhetetlen a tartós változás eléréséhez. Ha az érzelmi evés jelentősen rontja az életminőséget, súlyos egészségügyi problémákhoz (elhízás, cukorbetegség, szívbetegségek) vezet, vagy ha kontrollálhatatlannak tűnik, érdemes segítségért folyamodni. Szintén intő jel lehet, ha az evési problémák mellett egyéb mentális nehézségek, például depresszió, szorongásos zavarok vagy étkezési zavarok (anorexia, bulimia, falászavar) tünetei is megjelennek.

A háziorvos lehet az első kapcsolattartó, aki szükség esetén tovább tud irányítani megfelelő szakemberekhez, például dietetikushoz, pszichológushoz vagy pszichiáterhez. A dietetikus segíthet egy személyre szabott, kiegyensúlyozott étrend kialakításában, amely támogatja az egészséges testsúly elérését és fenntartását, valamint tanácsokat adhat az egészséges ételválasztáshoz és az adagkontrollhoz. Emellett segíthet azonosítani azokat a táplálkozási hiányosságokat, amelyek esetleg hozzájárulnak az étel iránti sóvárgáshoz.

A pszichológus vagy pszichoterapeuta abban tud segíteni, hogy feltárjuk az érzelmi evés hátterében álló mélyebb lelki okokat, mint például a múltbeli traumákat, a negatív önképet, a stresszkezelési nehézségeket vagy a kapcsolati problémákat. Különböző terápiás módszerek, mint például a kognitív viselkedésterápia (CBT) vagy az elfogadás és elkötelezettség terápia (ACT), hatékony eszközöket nyújthatnak az érzelmekkel való megküzdés új, egészségesebb módjainak elsajátításához és a maladaptív evési minták megváltoztatásához. A terápia biztonságos teret nyújt az érzések kifejezésére és feldolgozására.

Bizonyos esetekben, különösen, ha az érzelmi evés súlyos étkezési zavarral vagy más mentális betegséggel társul, pszichiáter bevonása és gyógyszeres kezelés is szükségessé válhat a tünetek enyhítésére és a terápia hatékonyságának növelésére. Fontos hangsúlyozni, hogy a szakemberhez fordulás nem a gyengeség jele, hanem éppen ellenkezőleg: a felelősségteljes önmagunkról való gondoskodás és a gyógyulás iránti elkötelezettség kifejeződése. A megfelelő támogatással bárki képes lehet megszabadulni az érzelmi evés béklyójából és egy teljesebb, egészségesebb életet élni.

Hosszú távú elköteleződés a tudatos életmód mellett

Az érzelmi evés leküzdése és a tudatos étkezés elsajátítása nem egy egyszeri projekt, hanem egy folyamatos utazás, amely hosszú távú elköteleződést igényel. A régi, berögzült szokások megváltoztatása időt és türelmet kíván, és fontos felkészülni arra, hogy lesznek hullámvölgyek az úton. A kulcs a kitartás, az önmagunkkal szembeni együttérzés és a folyamatos tanulás, alkalmazkodás. Ne feledjük, hogy minden apró lépés számít, és minden tudatos döntés közelebb visz a célhoz.

A hosszú távú siker érdekében fontos, hogy a tudatos étkezés és az egészséges életmód elvei beépüljenek a mindennapi rutinunkba. Ez magában foglalja a rendszeres testmozgást, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást, a stresszkezelő technikák alkalmazását és az egészséges táplálkozási szokások fenntartását. Keressünk olyan tevékenységeket, amelyek örömet okoznak és feltöltenek, és amelyek nem az étel körül forognak. Ápoljuk szociális kapcsolatainkat, és vegyük körül magunkat támogató emberekkel.

Időről időre értékeljük újra céljainkat és haladásunkat. Ha úgy érezzük, hogy elakadtunk, vagy visszaestünk a régi mintákba, ne csüggedjünk. Tekintsük át, mi vezetett a nehézségekhez, és szükség esetén kérjünk újra támogatást, legyen az egy barát, családtag vagy szakember. Az önreflexió és a rugalmasság segít abban, hogy alkalmazkodjunk a változó körülményekhez, és megtaláljuk azokat a stratégiákat, amelyek a legjobban működnek számunkra.

Végül, de nem utolsósorban, ünnepeljük meg a sikereinket, bármilyen kicsik is legyenek azok. Ismerjük el az erőfeszítéseinket, és legyünk büszkék arra, hogy elköteleztük magunkat egy egészségesebb, tudatosabb élet mellett. Az ételhez fűződő kapcsolatunk megváltoztatása mélyreható pozitív hatással lehet általános jóllétünkre, energiaszintünkre és önértékelésünkre. Az érzelmi evés csapdájából való kilépés egy felszabadító élmény, amely lehetővé teszi, hogy teljesebb és kiegyensúlyozottabb életet éljünk.

Ne hagyd abba az olvasást!

Olvasd el ezt is!